Fotki z Czukotki

Prawdziwa Czukotka (Czukocki Okręg Autonomiczny) to jednostka terytorialna, położona na północnym wschodzie Federacji Rosyjskiej. Zajmuje powierzchnię 737 700 km, którą zamieszkuje około dziesięciu tysięcy osób. Jest tam aż trzy miasta i 18 osiedli typu miejskiego. Na Czukotce prędzej spotkasz niedźwiedzia niż człowieka i w ogóle tam się kończy świat. Luksus, można powiedzieć.

Jak twierdzą podróżnicy, na Czukotce czas nie istnieje. Już po dwóch dniach przestaje się odróżniać dni tygodnia, a po następnych dwóch kalendarz przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie.

Poza tym „Przyjezdni są bardzo często zaskoczeni postawą miejscowych. Możesz taksówkarzowi proponować podwójną cenę za przejazd, ale on i tak cię nie zawiezie, bo się mu nie podobasz, albo po prostu mu się nie chce. Przewodnik może cię wziąć na ryby, jeśli jemu się też chce na ryby. Możesz dostać wyżywienie, nocleg za darmo, ale możesz za to też zapłacić bardzo ciężkie pieniądze, bez zupełnie żadnych reguł. Spodobasz się albo nie. Możesz podpisać umowę na jakąś usługę, a potem w ogóle jej nie dostać”.

Kto ciekaw, może więcej przeczytać tutaj

Dawno temu, w zamierzchłej komunie, krążył dowcip o tym, jak to Czukczę przyjmowano do partii. Przewodniczący komisji pyta Czukczę, co wie na temat partii komunistycznej. No więc nic nie wie. A co może powiedzieć na temat trzech źródeł marksizmu? A nic nie może. Nie słyszał. A to może słyszał coś o towarzyszu Stalinie? Nic nie słyszał i nic w związku z tym nie powie. Wreszcie przewodniczący westchnął z nutą zazdrości:

– Ech, żyć-by na Czukotce!

Moja prywatna, mentalna, równie prawdziwa Czukotka, ma punkty zbieżne z Czukotką geograficzną. Na niej też żyje się poza czasem i częściej spotyka niedźwiedzia niż człowieka. Przebywanie na Czukotce dobrze robi na głowę.

Jak wspomniałam, Czukotka nie jest całkiem bezludna i czasami stykam się na niej z przypadkowym społeczeństwem. Skąd się ono wzięło, można przeczytać tutaj: Nowina-Konopka

Na styku Czukotki i przypadkowego społeczeństwa powstają Fotki z Czukotki.

 

Ilustracja otwierająca: Niedźwiedź polarny (czający się na fokę)  („Animal Life”, vol. II, 1903-1904)

4 Komentarze: “Fotki z Czukotki

  1. nie mam prawa decydować o niekaralności? – od dziecka mam kłopot ze skalą i podwójnym zaprzeczeniem… w sumie potrójnym [gdy dodać a-borcję]…
    aha, powtarzalność tytułów sprawia, że omykam nowe posty – muszę wzmocnić czujność.
    przebywanie na prywatnej czukotce ponad 5 lat nie robi na głowę najlepiej. sarny [w zastępstwie niedźwiedzi] jakoś to znoszą. moja sobość [ha! nowe słowo z radia] – mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *