Milcz, módl się, cierp

Kraju mój, znowu mi gnijesz. A skoro jest jak jest, postanowiłam dalej siedzieć na swojej mentalnej Czukotce. Zajmować się tematami takimi jak to, co mi zostało z porządków Zen, jak na nowo tworzę swoją szafę, opisać średniowieczną babkę gryczaną, tort lodowy i zupę dziadowską oraz jakie mam zdanie na temat kolorowanek dla dorosłych.

Niestety, rzeczywistość mnie dopadła niczym Wiewiór z Epoki Lodowcowej orzeszek, za pomocą tekstu na jednym z portali plotkarskich. Tekst dotyczył wywiadu udzielonego Magdzie Mołek przez córkę Katarzyny Grocholi i skupiał się na jednym jego wątku: traumatycznych doświadczeniach z dzieciństwa:

„Miałam wychowanie z mamą, babcią i to był trudny czas. Bardzo. Działy się różne złe rzeczy. Ale nie oddałabym tego, ponieważ to mnie zbudowało. Jakbym mogła cofnąć czas, jakbyś powiedziała: „Hej, możesz cofnąć czas. Nie będziesz miała ojczyma alkoholika, który był pedofilem. Nie będziesz miała rozwodu rodziców, nie będziesz miała różnych rzeczy, ucieczek z matką z domu, bo ojczym postanawia zrobić coś złego…” – nie oddałabym tego za nic – powiedziała”.

Teraz kilka komentarzy wyjętych spod tekstu (pisownia oryginalna):

Córka Katarzyny Grocholi o traumatycznych wspomnieniach z dzieciństwa opowiedziała w programie Magdy Mołek… czyli „Wszystko na sprzedaż”

Oryginalny sposób budowania swojej popularności.

I to właśnie jest pornografia w formie czystej proszę państwa a nie żadne gołe cycki

kolejna molestowana …… a jest jakas kobieta z polskiego szołbiznesu nie-molestowana? sprzedają się na potęgę, idiotka

Jest tu prawie wszystko to, co pojawiło się w przypadku Katarzyny Figury po tym, kiedy ujawniła, że była ofiarą przemocy ze strony męża. I prawie wszystko, co wyłazi po takim ujawnieniu się dowolnej osoby (o, na przykład Marii Czubaszek). Są to w sumie bardzo wprost sformułowane oczekiwania wobec kobiet.

Popularność możesz budować wyłącznie na dziewictwie i niepokalanym poczęciu. Siedź cicho w kącie, a jak cię tam znajdą, dalej się nie odzywaj. Swoje cierpienie zachowaj wyłącznie dla siebie i nie psuj mi wizji świata. Nic ci się nie należy. Wolność słowa dotyczy mnie, a nie ciebie. Masz rodzić w bólach i milczeniu. W ogóle masz żyć w bólu i milczeniu.

Żyjemy podobno w społeczeństwie liberalnym, ale połowy społeczeństwa to nie dotyczy. Polsko, ojczyzno moja. Znowu mi się psujesz.

 

Ilustracja otwierająca: kret. Krety są miłe i znają się na swojej robocie.

The miniature shows a mole from an English Bestiary created either in Lincoln or York in circa 1185. New York, The Pierpont Morgan Library, Ms. 81, fol. 47r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *